Прэзентацыя зборніка Галіны Загурскай "У месяцовым перламутры"

15 лістапада ў Музеі беларускага кнігадрукавання адбылася прэзентацыя зборніка Галіны Загурскай «У месяцовым перламутры».

Ва ўтульнай зале сабраліся не толькі сябры народнага літаратурнага аб'яднання “Наддзвінне”, рэдактарам і старшынёй мастацкага савета якога з'яўляецца Галіна Пятроўна, але і шматлікія аматары яе творчасці. Нагодай для сустрэчы стала выданне новай кнігі Галіны Загурскай. Атрымалася сапраўднае свята паэзіі! Вершы чытала і сама аўтарка, і яе сябры-наддзвінцы, зноў і зноў здзіўляючы разнапланавасцю яе паэтычнага таленту. Прагучала шмат песень на словы паэткі. З музычным віншаваннем выступалі народны ансамбль «Спадчына», спявачка Ядвіга Аўласенка, мужчынскі вакальны калектыў, а таксама ўдзельнікі народнага клуба «Грай гармонь любімая – Палачаначка». Прычым некаторыя песні прагучалі ўпершыню і сталі прыемным сюрпрызам як для Галіны Пятроўны, так і для ўсіх гасцей. Такой прэм'ерай было выкананне песні «Я хацела быць ветрам у полі...», напісанай Ліліяй Чарняўскай з Наваполацка А вядомы на Полаччыне самадзейны кампазітар Васіль Граноўскі так натхніўся паэзіяй Галіны Загурскай, што напісаў адразу некалькі песень на яе вершы.

Прэзентацыя зборніка Галіны Загурскай "У месяцовым перламутры". Музей белорусского книгопечатания. г. Полоцк, 2017 г.