Музейныя заняткі

На працягу года на базе музеяў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка праводзіцца цыкл музейна-педагагічных праграм для дзяцей дашкольнага і малодшага школьнага ўзросту. Мэтай такіх праграм з'яўляецца спрыянне фарміраванню гістарычнай свядомасці, каштоўнасных адносін да культурнай спадчыны праз далучэнне да музейнага прадмета.

У рамках праграм «Музейны калейдаскоп» (для дзяцей 5 год), «Гісторыя звыклых рэчаў» (для дзяцей 6 год), «Мы прыйшлі ў музей» (для дзяцей 7 год), «Мой старажытны горад» (у 2 частках; для дзяцей 8 і 9 год) заняткі праходзяць і ў Музеі беларускага кнігадрукавання, а таксама ў Музеі-бібліятэцы Сімяона Полацкага. Акрамя таго, на базе музея праводзяцца заняткі для школьных лагераў і Клуба выхаднога дня «Дашкалёнак».